Znajdź swój produkt

wyszukiwarka zaawansowana
Producenci

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami:


880 380 940
32 724 00 88

Promocje
Bluza ochronna Seven Kings PRO
Bluza ochronna Seven Kings PRO
126,02 zł 114,63 zł
szt.
Nakolanniki skórzane GAM 05
Nakolanniki skórzane GAM 05
44,72 zł 39,02 zł
para
Żel antybakteryjny VENUS 100ml
Żel antybakteryjny VENUS 100ml
15,04 zł 7,72 zł
szt.
Mydło antybakteryjne Venus 500ml
Mydło antybakteryjne Venus 500ml
15,45 zł 8,93 zł
szt.
Koszulka Brixton Flash 50/50
Koszulka Brixton Flash 50/50
43,90 zł 39,43 zł
szt.
Rękawice ochronne X-TARGET
Rękawice ochronne X-TARGET
3,01 zł 2,89 zł
para
Zasypka do stóp DEME S
Zasypka do stóp DEME S
3,89 zł 3,50 zł
szt.
Jaka musi być minimalna temperatura w miejscu pracy, aby można było wykonywać swoje obowiązki?

Na każdym pracodawcy ciąży szereg obowiązków wynikających z zaleceń BHP. Jednym z nich jest zapewnienie odpowiednich warunków, które pozwolą na komfortowe wykonywanie czynności służbowych. Wiele kontrowersji budzi zapis określający jaka powinna być minimalna temperatura w pracy, poniżej której pracownik ma prawo odmówić wykonywania obowiązków wynikających z umowy.

Praca w odpowiednich warunkach

Każdy pracownik ma prawo do pracy w komfortowych warunkach, a zapewnienie takowych leży po stronie pracodawcy. Jeśli z jakiegoś powodu nie zostaną one spełnione, to pracownik może nie podjąć się pracy w danym dniu. Nie chodzi tu tylko o samopoczucie zatrudnionego, ale przede wszystkim o jego zdrowie i bezpieczeństwo. Warunki atmosferyczne są jednym z czynników wpływających na aktywność zawodową. Zbyt wysoka temperatura uniemożliwia pracę na satysfakcjonującym poziomie, obniża wydajność i efektywność. Obowiązujące przepisy uregulowały tę kwestię i jasno określiły jaka powinna być minimalna temperatura w miejscu pracy. Większy problem jest z maksymalną temperaturą. W przypadku pracowników fizycznych przebywających na hali mówi się o 28°C, a nawet 26°C w szczególnych sytuacjach. Z kolei pracownicy biurowi nie powinni pracować, gdy temperatura w pomieszczeniu przekracza 30°C. Pracodawca musi też zapewnić odpowiednią ilość napojów chłodzących – przy pracy na otwartej przestrzeni już powyżej 25°C, a wewnątrz – 28°C.

Minimalna temperatura w miejscu pracy

Według przepisów obowiązującego w Polsce prawa minimalna temperatura w miejscu pracy powinna wynosić 14°C lub 18°C. Wszystko zależy od tego, czy w pomieszczeniu wykonywana jest praca fizyczna, czy biurowa. Jeśli pracownik przebywa w pomieszczeniu typu chłodnia, które ze względu na proces technologiczny wymaga niskiej temperatury 14°C, to niestety nie może domagać się jej podwyższenia. Stanowi to wyjątek. Biura i miejsca, w których wykonywana jest lekka praca fizyczna, powinny mieć temperaturę powietrza nie niższą niż 18°C. Z kolei w takich pomieszczeniach jak szatnie, łazienki itp. temperatura nie może być niższa niż 24°C. Jeśli warunki te nie są spełnione, to każdy pracownik może odmówić wykonywania swojej pracy, bez ryzyka poniesienia negatywnych konsekwencji.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl