Znajdź swój produkt

wyszukiwarka zaawansowana
Producenci

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami:


880 380 940
32 724 00 88

Promocje
Koc gaśniczy szklany ECST 100
Koc gaśniczy szklany ECST 100
71,54 zł 57,72 zł
szt.
Spodnie krótkie PRACTICAL beżowe
Spodnie krótkie PRACTICAL beżowe
56,10 zł 52,85 zł
para
Zatyczki na pałąku EP16
Zatyczki na pałąku EP16
8,54 zł 7,72 zł
szt.
Rękawice skórzane monterskie (mix)
Rękawice skórzane monterskie (mix)
6,50 zł 6,10 zł
para
Kamizelka ostrzegawcza
Kamizelka ostrzegawcza
8,13 zł 6,91 zł
szt.
Zasypka do stóp DEME S
Zasypka do stóp DEME S
3,89 zł 3,29 zł
szt.
Jakie są obowiązki pracodawcy w zakresie BHP, których spełnienia może domagać się pracownik?

Przed każdym pracodawcą stoi szereg wyzwań, którym musi sprostać, aby prowadzić firmę zgodnie z przepisami obowiązującego prawa. Dotyczy to także bezpieczeństwa i higieny pracy zatrudnionych przez niego osób. Odpowiedzialność za ich zdrowie i życie wymusza stosowanie się do przygotowanych i opisanych procedur. Sprawdź jakie obowiązki pracodawcy w zakresie BHP wynikają z kodeksu pracy. Wiedza ta pomoże Ci domagać się swoich praw, gdy czujesz, że w Twojej firmie coś jest nie tak.

Podstawowe obowiązki pracodawcy w zakresie BHP

Pracodawca odpowiada za każdą osobę, która pod jego dachem wykonuje czynności służbowe. Nie ma tu znaczenia umowa, na jaką dana osoba jest zatrudniona. Tak samo musi chronić zdrowie i życie osób z umową o pracę, umowę zlecenia, a także tych samozatrudnionych, świadczących usługi na rzecz pracodawcy. Każda z tych osób ma prawo chronić siebie, a w przypadku nieprzestrzegania zasad BHP przez przełożonego, może odmówić wykonywania obowiązków. Ale co to konkretnie oznacza? Podstawowe obowiązki pracodawcy w zakresie BHP to:

- poinformowanie pracowników o możliwych zagrożeniach na ich miejscu pracy,

- przeszkolenie w zakresie zasad postępowania w razie awarii i innych sytuacjach zagrażających życiu,

- praca powinna być zorganizowana w sposób bezpieczny i higieniczny, czyli według zasad BHP,

- zwracanie uwagi na zmieniające się warunki wykonywania pracy i dopasowywanie do nich poziomu ochrony pracowników,

- branie pod uwagę aktualnego stanu zdrowia pracowników, z uwzględnieniem osób młodocianych, kobiet w ciąży i karmiących, osób z niepełnosprawnościami.

Obowiązkowe szkolenie BHP dla pracowników

Każda nowozatrudniona osoba w firmie powinna przejść szkolenie BHP. Pracownicy z wieloletnim stażem także powinni okresowo doszkalać się w tym zakresie. Zorganizowanie takiego kursu to główny obowiązek pracodawcy w zakresie BHP, wynikający z prawa pracy. W trakcie szkolenia każdy zapoznaje się z zagrożeniami na jego stanowisku pracy i dowiaduje się jak sobie z nimi radzić, ale przede wszystkim pracodawca przekazuje instrukcję pracy na danym stanowisku. Warto podkreślić, że kurs obywa się w trakcie dnia roboczego i jest bezpłatny dla pracownika.

Większe zakłady pracy zatrudniają na stałe pracownika BHP, który czuwa nad przestrzeganiem procedur. Mniejsze zakłady zazwyczaj delegują jedną osobę, niekoniecznie szefa, do udziału w szkoleniu, które daje możliwość przeszkalania pozostałych zatrudnionych. W przypadku braku osób kompetentnych w zakresie przepisów BHP można skorzystać z zewnętrznego wsparcia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl