Przed każdym pracodawcą stoi szereg wyzwań, którym musi sprostać, aby prowadzić firmę zgodnie z przepisami obowiązującego prawa. Dotyczy to także bezpieczeństwa i higieny pracy zatrudnionych przez niego osób. Odpowiedzialność za ich zdrowie i życie wymusza stosowanie się do przygotowanych i opisanych procedur. Sprawdź jakie obowiązki pracodawcy w zakresie BHP wynikają z kodeksu pracy. Wiedza ta pomoże Ci domagać się swoich praw, gdy czujesz, że w Twojej firmie coś jest nie tak.
Podstawowe obowiązki pracodawcy w zakresie BHP
Pracodawca odpowiada za każdą osobę, która pod jego dachem wykonuje czynności służbowe. Nie ma tu znaczenia umowa, na jaką dana osoba jest zatrudniona. Tak samo musi chronić zdrowie i życie osób z umową o pracę, umowę zlecenia, a także tych samozatrudnionych, świadczących usługi na rzecz pracodawcy. Każda z tych osób ma prawo chronić siebie, a w przypadku nieprzestrzegania zasad BHP przez przełożonego, może odmówić wykonywania obowiązków. Ale co to konkretnie oznacza? Podstawowe obowiązki pracodawcy w zakresie BHP to:
- poinformowanie pracowników o możliwych zagrożeniach na ich miejscu pracy,
- przeszkolenie w zakresie zasad postępowania w razie awarii i innych sytuacjach zagrażających życiu,
- praca powinna być zorganizowana w sposób bezpieczny i higieniczny, czyli według zasad BHP,
- zwracanie uwagi na zmieniające się warunki wykonywania pracy i dopasowywanie do nich poziomu ochrony pracowników,
- branie pod uwagę aktualnego stanu zdrowia pracowników, z uwzględnieniem osób młodocianych, kobiet w ciąży i karmiących, osób z niepełnosprawnościami.
Obowiązkowe szkolenie BHP dla pracowników
Każda nowozatrudniona osoba w firmie powinna przejść szkolenie BHP. Pracownicy z wieloletnim stażem także powinni okresowo doszkalać się w tym zakresie. Zorganizowanie takiego kursu to główny obowiązek pracodawcy w zakresie BHP, wynikający z prawa pracy. W trakcie szkolenia każdy zapoznaje się z zagrożeniami na jego stanowisku pracy i dowiaduje się jak sobie z nimi radzić, ale przede wszystkim pracodawca przekazuje instrukcję pracy na danym stanowisku. Warto podkreślić, że kurs obywa się w trakcie dnia roboczego i jest bezpłatny dla pracownika.
Większe zakłady pracy zatrudniają na stałe pracownika BHP, który czuwa nad przestrzeganiem procedur. Mniejsze zakłady zazwyczaj delegują jedną osobę, niekoniecznie szefa, do udziału w szkoleniu, które daje możliwość przeszkalania pozostałych zatrudnionych. W przypadku braku osób kompetentnych w zakresie przepisów BHP można skorzystać z zewnętrznego wsparcia.