Znajdź swój produkt

wyszukiwarka zaawansowana
Producenci

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami:


880 380 940
32 724 00 88

Promocje
Komin/ ocieplacz termoaktywny
Komin/ ocieplacz termoaktywny
21,14 zł 13,41 zł
szt.
Czapka DualColor
Czapka DualColor
18,70 zł 14,63 zł
szt.
Wyposażenie do apteczek PK1
Wyposażenie do apteczek PK1
53,70 zł 45,37 zł
kpl
Kurtka softshellowa ocieplana PERFECT 04520
Kurtka softshellowa ocieplana PERFECT 04520
226,83 zł 211,38 zł
szt.
Klasyczne ochronniki słuchu PORTWEST PW48
Klasyczne ochronniki słuchu PORTWEST PW48
30,89 zł 26,02 zł
kg
Jakie są typy gaśnic i do czego można je użyć?

Gaśnice to najpopularniejsze urządzenia do gaszenia pożarów. Mają charakterystyczny, czerwony kolor, dzięki czemu łatwiej je odnaleźć. Stanowią obowiązkowy element ochrony przeciwpożarowej w zakładach pracy i budynkach użytkowych. Gaśnicę warto mieć także w samochodzie. Jakie typy gaśnic można spotkać i kiedy się je stosuje?

Etykieta z opisem przeznaczenia

Prawie każdy z nas miał możliwość obejrzenia, jak wygląda gaśnica. Miejsce, w którym jest umieszczona, musi być odpowiednio oznaczone. Przy urządzeniu znajduje się instrukcja obsługi po to, aby osoba postronna była w stanie odpowiednio szybko zareagować na zagrożenie pożarowe. Nie każdy pożar wygląda tak samo. Jego przyczyny mogą być różne, podobnie jak otoczenie, w którym doszło do zapłonu. Z tego powodu na każdej gaśnicy można znaleźć oznaczenia, informujące, do jakiej kategorii pożaru można jej użyć. Istnieje sześć klas pożarów:

Pożary grupy A obejmują materiały takie jak drewno, papier, guma,

Pożary grupy B to ciecze palne (benzyna, smoła, polietylen),

Pożary grupy C dotyczą zapłonu gazowego (metan, acetylen, propan),

Pożary grupy D to pożary metali (magnez, sód, uran),

Pożary grupy E mają związek z urządzeniami pod napięciem,

Pożary grupy F są spowodowane tłuszczami spożywczymi.

Podstawowe typy gaśnic

Nie ma potrzeby kupowania kilku rodzajów gaśnic. W sklepie BHP Stempień można nabyć gaśnicę do kategorii A, B, C. Gaśnice dzielą się na kilka rodzajów:

1. Proszkowe - wyrzucają na zewnątrz drobny pyłek gaśniczy, który ma za zadanie odciąć tlen od płonącej powierzchni. To najbardziej popularny typ urządzenia, stosowany do pożarów A, B, C.

2. Gaśnice śniegowe, wykorzystujące skroplony dwutlenek węgla. W wyniku rozprężenia osadza się na powierzchni jako suchy lód. Ten typ stosuje się do urządzeń elektrycznych znajdujących się pod napięciem. Gaszą pożary B, C i E. Nie można ich stosować do gaszenia ludzi.

3. Wodne pianowe / płynowe, które mają w składzie koncentrat środka pianotwórczego i wody. Stosowane są do pożarów A, B i F. Są ekologiczne i łatwe w usuwaniu niż proszek. Ze względu na zawartość wody nie można ich stosować do urządzeń elektrycznych.

4. Gaśnice wodno - mgłowe stosuje się do gaszenia pożarów olejów i tłuszczy jadalnych, jak również płonącej na ludziach odzieży. Skutecznie gaszą także dokumenty i urządzenia.

Gaśnica powinna być używana w czasie, gdy na miejscu nie ma jeszcze odpowiednich służb przeciwpożarowych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl